logo-transparent
Warszawa

ul. Mazowiecka 12/30

Zadzwoń

22 828 20 01

Warszawa

ul. Mazowiecka 12/30

Zadzwoń

22 828 20 01

Napisz

info@sinfronteras.pl

Język hiszpański w podróży – co warto opanować?

blank

Podróżowanie do obcego kraju może stanowić interesujące i niezapomniane doświadczenie, ale może być również wyzwaniem. Jednym z głównych wyzwań, z którymi zmaga się podróżujący do krajów hiszpańskojęzycznych, jest trudność z porozumiewaniem się w obcym języku. W tym artykule dowiesz się o sześciu kategoriach zwrotów, które warto opanować podczas podróży do krajów hiszpańskojęzycznych.

Powitania i pożegnania

To jedne z pierwszych rzeczy, jakie się uczy w każdym języku. Ważne jest, aby wiedzieć, jak się odpowiednio witać i żegnać, ponieważ na swojej drodze spotkamy nie jedną osobę, dlatego koniecznie musimy to wiedzieć.

Zapamiętaj podstawowe zwroty takie jak:

Hola — Cześć (najbardziej uniwersalne powitanie, niezależnie od pory dnia)

Buenos días – Dzień dobry (używamy go do południa)

Buenas tardes – Dzień dobry (od południa do 19:00)

Buenas noches  – Dobranoc (po 19:00, jednak stosowane jest jako przywitanie)

Adiós –  Do widzenia

Hasta luego – Do zobaczenia

Podstawowe zwroty grzecznościowe

Nikt nie chce podczas podróży wyjść na nieuprzejmą osobę, dlatego warto również poznać najważniejsze zwroty grzecznościowe, takie jak:

Por favor – Proszę

Gracias – Dziękuję

De nada – Nie ma za co

Disculpe – Przepraszam

Perdón – Przepraszam

Podstawowe pytania

W języku hiszpańskim możemy znaleźć kilka fundamentalnych wyrażeń, które mogą okazać się użyteczne w różnorodnych okolicznościach. Naucz się jak zadawać pytania takie jak:

Cómo estás? – Jak się masz?

Dónde está el baño? – Gdzie jest toaleta?

Cómo llego a…? – Jak dotrzeć do… ?

Cuánto cuesta? – Ile to kosztuje?

Qué hora es? – Która godzina?

Dobrze jest także poznać hiszpańskie liczby, aby umieć powiedzieć cenę lub zapytać o godziny transportu publicznego.

Jedzenie i napoje

Jedzenie jest ważnym elementem kultury w krajach hiszpańskojęzycznych. Prawdopodobnie będziesz miał okazję spróbować wielu lokalnych potraw, więc warto poznać kilka słów i zwrotów odnoszących się do jedzenia i napojów, takich jak

agua – woda

café – kawa

vino – wino

cerveza – piwo

carne – mięso

pescado – ryba

Dobrze jest także poznać kulturalne różnice w odniesieniu do godzin posiłków i protokołu w restauracjach.

Transport

Transport publiczny jest popularnym i ekonomicznym sposobem podróżowania w krajach hiszpańskojęzycznych. Naucz się kilku słów i zwrotów, aby kupić bilety na metro lub autobusy, zapytać o godziny oraz kierunek. Ważne jest także poznanie słownictwa związanego z różnymi środkami transportu, ponieważ mogą istnieć lokalne różnice, takie jak termin „guagua” na Wyspach Kanaryjskich.

Sytuacje awaryjne

W przypadku wypadku lub awarii, ważne jest, aby wiedzieć, jak poprosić o pomoc w hiszpańskim, aby jak najszybciej otrzymać wsparcie. Naucz się, jak prosić o pomoc za pomocą słów takich jak

Ayuda – Pomoc

Llama a la policía – Zadzwoń na policję

Llama al médico – Zadzwoń do lekarza

Szybkie kursy online języka hiszpańskiego

Jeśli chcesz szybko nauczyć się języka hiszpańskiego, warto skorzystać z naszych kursów hiszpańskiego online. Zaprojektowane z myślą o tych, którzy chcą osiągnąć szybkie rezultaty, nasze lekcje dostarczą Ci nie tylko podstawowej wiedzy, ale także praktycznych umiejętności komunikacyjnych.

A jeśli wolisz naukę twarzą w twarz, oferujemy również kursy stacjonarne na różnych poziomach zaawansowania. Mamy ofertę zarówno dla nowicjuszy, jak i osób zaawansowanych.

Zakończenie

Opanowanie podstawowego hiszpańskiego nie tylko ułatwia podróżowanie do krajów hiszpańskojęzycznych, ale także może poprawić jakość Twoich wakacji, dać Ci większą pewność siebie i możliwości autentycznej kulturowej integracji. Ucząc się tych kilku podstawowych rzeczy, będziesz w stanie efektywnie komunikować się po hiszpańsku i jak najlepiej wykorzystać swoje wakacje. Miłego wakacyjnego wyjazdu!